HISTORIA SEKCJI PIŁKI NOŻNEJ MKS KAROLINA W LATACH: 1946-2012
Rok 1946 a dokładniej 22 kwietnia zachował się w pamięci Jaworzynian jako rok powstania Zakładowego Klubu Sportowego "Budowlani" przy Państwowej Fabryce Porcelany. Inicjatorami jego powstania byli Feliks Żelasko, Marian Dobler i Aleksander Dyżewski. W roku 1947 powstaje sekcja piłki nożnej, która w 1950 roku przystąpiła do uporządkowania i wałowania boiska. Pierwszy swój mecz Budowlani rozegrali 12.03.1950 roku.
ZKS ,,Budowlani” zmienił w 1951 roku nazwę na KS ,,Unia". Zrzeszał sportowców Państwowej Fabryki Porcelany, Zakładów Drzewnych, Spółdzielni ,,Samopomoc Chłopska”. Na Walnym Zebraniu ustalono preliminarz budżetowy przewidujący: ogrodzenie boiska , rozbudowę bieżni i zaangażowanie trenera. Niemal jedno głośnie wybrano Zarząd: Jerzy Goldman, M.Łanek, E,Prus, Z. K?u?, S. Terpic i Dorota Koryciarz oraz Komisję Rewizyjną i sąd koleżeński. Na kapitana wybrano Zdzisława Witkowskiego. W 1954 roku KS ,,Unia” odniosła pierwszy znaczący sukces Mistrza klasy C gr. świdnickiej i prawo gry w klasie B .
W sezonie 1957 klub nasz zmienił kolejną nazwę z KS Unia na KS KAROLINA z barwami w herbie BIELI I BŁĘKITU, które to barwy klubu są do dnia dzisiejszego. Po trzy letnim pobycie w klasie B nasz zespół w roku 1957 odniósł kolejny sukces awans do klasy ,,A”, gdzie grali do sezonu 1960/61 po którym spadli do klasy B by ponownie w sezonie 1963/64 powrócił do klasy A. Po zaciętych bojach z Polonią Wrocław i Nysą Kłodzko w sezonie 1965/66 zespół KS Karolina awansował do klasy okręgowej województwa wrocławskiego tzw. Liga Dolnośląska. Trenerem tamtego zespołu był Józef Piszak. Już pierwszy rok jego pracy w klubie spowodował podwyższenie poziomu gry, skonsolidowanie składu. Niewątpliwie największą gwiazdą zespołu był Walęty Świątek strzelec wyborowy który miał propozycje gry w pierwszoligowym Górniku Zabrze, wraz z Edmundem Borowskim i Jerzym Śpiewakowskim utworzył znakomity tercet. Jego gra a zwłaszcza bramki, które strzelał jak na zawołanie, zachwycał nie tylko miejscowych kibiców. Dzielnie wspomagali go w bramce: Jan Koryciarz i Ryszard Żurawski, w obronie- Henryk Szczepański, Zdzisław Szukalski, Tadeusz Kruszyński, Stanisław Wałowski, Jerzy G??b i Eugeniusz Ciura, w pomocy Tadeusz Bardziński, Jan Borowiec, Henryk Smaruj, zaś w ataku Ryszard Mikiełko, Zbigniew Basiak i Jan Ptak. Jednak przygoda z klasą okręgową nie trwała długo ,ponieważ gorszą różnicą bramek ustąpiła miejsce Górnikowi 2 Wałbrzych. Po spadku do klasy A gdzie grali w niej do sezonu 1977/78 w którym zespół zajął 12 miejsce i spadł do klasy B . Po dwuletniej grze w klasie B w sezonie 1979/80 zajął I miejsce i uzyskała ponownie awans do klasy A gdzie rozgrywali swoje mecze do sezonu 1982/83 by po raz ostatni jak na razie do klasy B zajmując 12 miejsce w tabeli. Okres od 1984 do 1987 r . należy uznać za jeden z najlepszych , gdyż zanotowano w tym czasie dwukrotny awans najpierw awans do klasy A w sezonie1984/85 (warto wspomnieć też, że w tym okresie z naszego klubu do II ligowego Zagłębia Lubin przeszedł obrońca Sławomir Wałowski oraz Piotr Szukalski do Polonii Świdnica z którą w póżniejszych sezonach walczył o awans do II ligi przegrywając z Chrobryn Głogów tylko gorszą różnicą bramek w sezonie 1992/93) a następnie pod wodzą trenera Tomasza Kopyckiego awans do Klasy Okręgowej w sezonie1986/87. W drużynie która grała w tym czasie grali między innymi w bramce Marian Krupczak i w polu Jacek Osuch, Piotr Araszczuk, Mieczysław Kloc, Zbigniew Masny, Henryk Sowa, Zenon Jarząb, Sudoł, Jarosław Węglarz, Andrzej Zadziorski, Adam Frankowski, Rober Fudali , Dariusz Luber, Robert Bielat, Wiesiek Cichocki, Piotr Witko.
W sezonie 1989/90 drużyna odniosła duży sukces w rozgrywkach o Puchar Polski zdobywając I miejsce na szczeblu wojewódzkim po zwycięstwie 2:1 nad rezerwami ,,Orła” Ząbkowice w Bielawie, zwycięską bramkę strzelił Ryszard Charytanowicz. W rozgrywkach na szczeblu centralnym w pierwszej rundzie drużyna Karoliny zwyciężyła 4:2 ,,Olimpie” Kamienna Góra, a w drugiej rundzie przy komplecie kibiców na Jaworzyńskim stadionie przegrała z III ligową Ślężą Wrocław.
Drużyna Karoliny w sezonie 1994/95 była bliska awansu do IV ligi zajmując 2 miejsce ze stratą 6 punktów do Nysy Kłodzko.
Ciągle pogarszająca się sytuacja finansowa Klubu i mniejsze zaangażowanie zawodników w swoje obowiązki sportowe doprowadziło że po 14 latach gry w klasie okręgowej w sezonie 2000/01 zajęła 16 miejsce i spadła do A klasy, gdzie występuje w niej do tej pory.
Drużyna juniorów MKS Karolina w swych rozgrywkach występowała bądź to w klasie terenowej bądź to w klasie Okręgowej . Najwyższe miejsce jakie zajęli to IV miejsce w sezonie 1976/77 w Lidze Juniorów i V w Klasie Okręgowej w sezonie 1985/86.
Najmłodsi zawodnicy MKS Karolina dwukrotnie zdobyli Mistrza Podokręgu Świdnica w sezonie 1996/97 i 1997/98 a w sezonie 2005/06 drużyna prowadzona przez Roberta Fudali po dramatycznym dwumeczu z Piławianką Piława 1:5 w Jaworzynie i 3:0 w Piławie zdobyli wicemistrzostwo Podokręgu Świdnica.
Kto dziś pamięta nie istniejący już od lat kobiecy zespół piłki nożnej ,,KAROLINKI’’, który na przełomie lat 70 i 80 dostarczał kibicom (nie tylko z Jaworzyny) wiele emocji? Zespół powstał w maju 1975r . przy ognisku TKKF ZPS ,,KAROLINA’’. W 1979 roku drużyna zdobyła wicemistrzostwo Polski ustępując tylko ,,Checzowi” Gdynia. Warto wspomnieć, że grały w tym zespole: Lucyna Dawid, Danuta Salamon, Renata Plizga, Helena Pazdarz, Halina Bąk, Mirosława Dolka, Dorota Długaszek, Elżbieta Korzystka, Barbara Zielińska, Krystyna Mostowa, Teresa Selwa, Katarzyna Kluba i Barbara Nurek.
W pierwszej lidze ,,Karolinki” utrzymywały się przez długie lata zajmując 4 razy III miejsce, ale w 1985 r. Spadły do II ligi poniosły wtedy same porażki w 14 meczach i z zerowym dorobkiem punktowym zajęły ostatnie miejsce ze stosunkiem 8-86!
Kiedy po czteroletnim pobycie w II lidze wydawało się, że drużyna powróci do I ligi, bo zdobyła I miejsce w grupie i miała prawo do gry w turnieju o I ligą, wtedy właśnie drużynę przy rozpaczy wielu kibiców rozwiązaniu. Warto wspomnieć, że wieloletnim opiekunek drużyny był pan Marian Gabrysiak.
W sezonie 2008/2009 juniorzy Karoliny zdobyli I miejsce w gr.1 w klasie Terenowej Juniorów i rozegrali dwa zwycięskie mecze barażowe z Mistrzem gr.2 LKS Bystrzyca Górna 3:0 w Jaworzynie(2 Łukasz Jarząb i 1 Mateusz Sienkiewicz)i 4:3 w Bystrzycy (2 Łukasz Jarząb,1 Mateusz Sienkiewicz i 1 Damian Tymcik) i tym samym podopieczni Roberta Tymcika awansowali do klasy okręgowej juniorów.
Dobrze się spisali również Trampkarze którzy prowadzeni przez Dariusza Lubra zdobyli mistrza podokręgu świdnickiego.
Sezon 2009/2010 zakończył się skandalem,po raz pierwszy w historii klubu drużyny seniorów i juniorów odmówili gry w meczu ligowym w ostatniej kolejce.Powodem buntu było odwołanie przez prezesa W.Cichockiego derbów powiatu po miedzy KAROLINĄ a ZJEDNOCZONYMI ŻARÓW!.Mecz ten decydował o awansie do klasy okręgowej ZJEDNOCZONYCH(Zjednoczeni wyprzedzili Sudety Dziećmorowice tylko 1 punktem)Zabrano kibicom piłkarskie święto,prezes tłumaczył się ze bał się o bezpieczeństwo na stadionie
Seniorzy uplasowali się na 6 miejscu z dorobkiem 52 pkt.(17-1-12 br.77-59).Pierwszą część sezonu trenerem był Mariusz Kowalski a drugą Paweł Krupczak.Dobrze spisali się też juniorzy ,którzy zajęli 10 miejsce 38pkt(12-2-16 br.79-112)trenerem dalej był Robert Tymcik.Trampkarze trenowani przez Rafała Zielonkę uplasowali się natomiast na 3 pozycji z dorobkiem 27 punktów(9-0-3 br. 70-13).Maj gorzej spisali się młodzicy którzy zajęli 5 przed ostatnie miejsce w tabeli z dorobkiem 11 punktów(3-2-5 br.26-21)Trenerem najmłodszych piłkarzy był Rafał Pierkowski.
W sezonie 2010/2011 zaczęto myśleć o powrocie do kasy okręgowej seniorów,drużyna w rundzie jesiennej prowadzona przez Pawła Krupczaka zajęła 5 miejsce z dorobkiem 28pkt,i stratą 4pkt do lidera LKS Bystrzyca Górna.Rundę rewanżową sprowadzono do klubu trenera Piotra Araszczuka(niegdyś zawodnika KAROLINY),który miał wprowadzić drużynę do kasy wyżej.Drużyna choć zdobyła na wiosnę o 1pkt więcej niż jesienią nie zdołała awansować do okręgówki zajmując na koniec sezonu 4 miejsce z dorobkiem 57pkt(17 zw-6 rem-7por br:89-59)bramki zdobyli:18-Ignatowicz,17-Ptak,11-Karpacz,10-Jarzembowski,7-T.Krawczyk,5-R.Charytanowicz,3-Myśliński,Graca,2-P.Krzeczowski,D.Tymcik,Borys,Sienkiewicz,1-Krupczak,Sowa,Bielak,Majewski.W sumie grało 30 zawodników.
Juniorzy dalej prowadzeni przez Roberta Tymcika w 30 meczach zdobyli 30pkt i zajęli 12miejsce(9-3-18 br:64-92)
Trampkarze z dorobkiem 22 pkt uplasowali się po 10 meczach na wysokim 2 miejscu (7-1-2 br:47-15)ze stratą do lidera 3pkt.Drużynę prowadził Rafał Zielonka.
Natomiast Młodzicy trenowani przez Rafała Pierkowskiego po rozegraniu 14 meczy zakończyli sezon na 6 miejscu z dorobkiem 21pkt(6-3-5 br:57-26)